Karel Hynek Mácha – Máj

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas
hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech,
květoucí strom lhal lásky žel
svou lásku slavík ruži pěl,
ružinu jevil vonný vzdech.
Všetko živé i neživé potrebuje lásku :
Vře plnou – v čas lásky –
Láskou každý tvor.

Milé dievčatá, ženy, matky, priateľky, sestry, snúbenice a manželky!

Pridajte sa spolu s nami k oslavám jari a lásky v mesiaci máj. Niečo staré sa končí, niečo nové zrodí. Máj je mesiacom, kedy je príroda už naplno prebudená. Vonku všetko kvitne a pučí. Príroda rozvoniava a opantáva naše zmysly pestrofarebnými kreáciami. Máj je synonymom plodnosti, hojnosti a zdravia.

Ako hovorí staré porekadlo: V máji – vie to mladá cháska – v celom svete kvitne láska.

Do tohto jarného obdobia neodmysliteľne patria aj ľudové zvyky a tradície. So svadobnou tematikou sa spája stavanie májov v predvečer 1.mája. Strom zbavený kôry, ktorého vrcholec mládenci ozdobili farebnými stuhami, sa nazýva májom. V minulosti stavali máje mládenci tomu dievčaťu, o ktoré sa uchádzali, príp. mládenci spoločne postavili máj na počesť všetkých dievčat v dedine. Táto krásna tradícia pochádzajúca z Nemecka z roku 1255, kedy obyvatelia mestečka Achen stavali máje pred domy bohatých mešťanov, sa nám zachovala dodnes. V 15.storočí sa začali máje stavať aj pred domami dievčat, o ktoré mali chlapci vážny záujem. V istých prípadoch mohol tento akt nadobudnúť dokonca právny význam. V roku 1422 rozhodol cirkevný súd, že manželstvo bude uznané na základe sľubu lásky a vernosti a postavení mája.

V dnešných časoch sa stavanie májov pomaly vytráca. Stavajú sa skôr spoločné máje na námestiach dedín a miest, ktoré tak symbolizujú zdravie a ženskú energiu všetkých nositeliek života.

Máj je teda predovšetkým mesiacom nového života a oslavuje všetkých zaľúbencov. My v AURE veríme, že sa nám krásna tradícia stavania májov pred domy dievčat súcich na vydaj zachová čo najdlhšie. Všetky budúce nevesty očakávame v našom salóne s otvorenou náručou a plným košom kreatívnych nápadov.

A nezabudnite, 1.mája spečaťte svoju lásku bozkom pod zakvitnutou čerešňou!

S láskou Vaša AURA