Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že plánovanie eko svadby je zbytočne komplikované. Skúsme sa na to pozrieť spoločne. Ukážeme si, že v jednoduchosti je krása a myslieť dva- krát sa oplatí!

Návrat k prírode a jednoduché riešenia pomáhjú odbremeňovať našu, už aj tak dosť zaťaženú, planétu od emisií, toxínov a zbytočného odpadu. Inšpirujte sa tipmi a trikmi od Tia Albright bez toho, aby ste uličkou k oltáru museli kráčať v papierových šatách.  Predtým, ako si začnete zajednávať dodávateľov, berte na vedomie, že my, v Aure, ‘eco-friendly‘ sme a disponujeme obrovským vrecom nápadov, ako Vašu svadbu spraviť čo najekologickejšiu.

Miesto

Ak chcete ušetriť na energii jedna z najlepších ciest je zorganizovať svadbu vonku, na farme alebo vinnici, kde všetko potrebné osvetlenie zabezpečí slnko. Aj vo večerných hodinách môžete použiť osvetlenie na solárne panely. V ponuke je množstvo záhrad , parkov, lúk, lesov alebo vidieckych usadlostí.

Svadba pod holým nebom nie je pre každého, ale ak z akýchkoľvek dôvodov predsalen musíte mať svadbu vo vnútri, ponákame Vám niekoľko spôsobov, ako ju môžete urobiť zelenú. Po prvé, ak sa bude obrad aj svadobná recepcia odohrávať na jednom mieste, hostia sa nebudú musieť presúvať, šetrí to životné prostredie a znižuje emisie. Vyberajte miesto, ktoré má dostatok denného svetla a ponúka možnosť zorganizovať svadbu počas dňa, takže môžete nechať zhasnuté. Ďalšou možnosťou ako ostať ekologický, je nájsť miesto, kde recyklujú a používajú produkty, ktoré sa dajú znova využiť.

Oznámenia 

Milióny stromov je každoročne spílených na výrobu papierových produktov, a ich proces výroby znečisťuje životné prostredie. Dnes sa stále viac a viac mladomanželských párov snaží o vedomý prístup k výberu svojich svadobných oznámení. My odporúčame starý dobrý spôsob odosielania pozvánok, ale na oznámenie dátumu využite radšej e-mail, ktorým môžete Vašich hostí nasmerovať priamo na Vašu svadobnú web stránku, kde sa dozvedia všetky potrebné informácie. Pri výbere pozvánok sa sústred’te na dodávateľov, ktorí ponúkajú recyklovaný papier a atrament s rastlinným základom. V zahraničí dokonca dostanete papierové produkty, ktoré sa dajú zasadiť. Papierové produkty od spoločnosti Botanical Paper Works sú doplnené o semienka, takže si ich Vaši hostia môžu zasadiť na záhrade a premeniť ich tak na kvety alebo bylinky.

Kvety

Možno by ste to nepovedali, ale nie všetky kvety sú organické. Niektoré farmy používajú chemikálie na odstránenie hmyzu, ktorých zvyšky môžu ostať v pôde a negatívne ovplyvňovať zdravotný stav pracovníkov, ktorí sa o záhony starajú. My v AURE využívame na viazanie kytíc sezónne kvety aj z našich záhrad a vieme Vám odporučiť dodávateľov, ktorí myslia ‘eko‘ a majú u nás zelenú. Ak nechcete kvetinovú výzdobu po svadbe vyhodiť, skúste staviť na kvety vysadené v črepníkoch, ktoré si neskôr môžete vysadiť v záhrade. Ako alternatívu k živej kytici ponúkame taktiež kytice z papiera alebo z recyklovaných látok.

Jedlo

Jedlo je hlavným bodom každej oslavy a vybrať si eko variantu neznamená, že sa budete musieť ochudobniť o gurmánske zážitky. Vyberajte lokálnych dodávateľov a sezónne potraviny, ktoré Vám zaručia čerstvosť produktov. Taktiež spolupracujte s miestnou pekárňou a opýtajte sa, či používajú na koláče ingrediencie z okolia (vajíčka a mliečne produkty). Ked’ nakupujete od miestnych, jedlo potrebuje menej času stráveného v chladničke a taktiež menej balenia, aby ostalo čerstvé, takže ste láskaví aj k našej matke Zemi. Keďže jedlo pochádza z blízkeho okolia, spotreba paliva nutného na transport je tiež nižšia. Ak chcete Vašich hostí skutočne ohúriť, použite ako dekoráciu čerstvé bylinky v črepníkoch, ktoré môžu použiť priamo zo stola na dochutenie svadobného menu.

Svadobné šaty

Prvá vec, ktorá pripadá do úvahy pri predstave eko šetrných šiat, sú použité šaty. Možno dokonca svadobné šaty po Vašej mame. Ak ste s týmto nápadom stotožnené, ale nie ste úplne presvedčené o štýle šiat, porad’te sa so skúseným návrhárom. My v AURE spolupracujeme s módnou návrhárkou Valery Dubay, ktorá Vám ochotne poradí a šaty z druhej ruky upraví tak, aby spĺňali Vaše predstavy. Taktiež si v salóne AURA môžete vybrať z niektorých našich recyklovaných modelov. Prípadne si šaty prenajať.

Darčeky pre hostí

Pre ekologickú svadbu vyberajte drobné pozornosti pre hostí v podobe kvietkov a byliniek v črepníkoch. Ak však máte hostí, kotrí musia cestovať z diaľky a kvety v črepníku by si do kufra nezbalili,  zamerajte sa radšej na lokálnych dodávateľov sladkostí, džemov, medu alebo orechov.

Ak sa chcete uberať úplne inou cestou vyberajte produkty, z ktorých predaja putuje čiastka na charitu.  Prípadne môžete vybrať niekoľko organizácii, ktoré by ste chceli podporiť a nechajte Vašich hostí vybrať si. Nachystajte si informácie o každej organizácií, farebne ich odlíšte a nechajte hostí rozhodnúť sa, ktorú organizáciu máte podporiť v ich mene.

Svadobné dary

Dnes už nájdete eko prijateľnú verziu čohokoľvek. Venujte zvýšenú pozornosť tomu, kde a z akých materiálov sú produkty vyrábané. Zvážte darčeky ako napríklad posteľné prádlo z organickej bavlny, látkové nákupné tašky, bambusové prestieranie, prírodné produkty do kuchyne a kúpeľne.  Ak si chcete vybrať darčeky sami, aby ste si boli istí, že sú naozaj ekologické, poproste Vašich hostí o finančný príspevok.

Dosvadbovania priatelia!

Vaša AURA